Zaloguj

Wyszukaj w strefie wiedzy

Master key - teoria budowy wkładek

Opublikowano: 2018-02-23 17:57:19
Kategoria: Systemy Master Key , Zabezpieczenie techniczne obiektów

Co to jest Master Key?

za wikipedią: 

"Master key czyli tzw. system klucza generalnego - umożliwia dostęp do dowolnej liczby drzwi za pomocą jednego klucza przy jednoczesnym wprowadzeniu pełnej kontroli dostępu do poszczególnych pomieszczeń, przy czym w dalszym ciągu możliwe jest stosowanie kluczy indywidualnych."

Schemat drzewka systemy master key

Systemy Master Key oferują kontrolę przepływu osób wewnątrz budynku lub budynków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dostępności do klienta dla swoich kluczowych właścicieli i najemców. Projekty mogą być oparte na systemach kluczy otwartych, możliwych do dorobienia w punktach usług ślusarskich lub kształtach surowca zastrzeżonych i niedostępnych w punktach dorabiania kluczy.

Firma „Exit - zaleca stosowanie zastrzeżonych profili klucza, jak to jest bardziej bezpieczne dla przyszłego użytkownika. 


„Exit – projektuje systemy dostępu do budynków domowych, wspólnot mieszkaniowych, firm najmujących mieszkania i biura, szkół, uczelni, zakładów zdrowotnych, Rad i lokalnych władz, zakładów energetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągowych. Duża ilość systemów centralnego dostępu jest projektowana dla sieci , galerii, sklepów handlowych.
Projektujemy zabezpieczenia  obsługujące zamki, cylindry, CAM, kłódki, zamki szafek lub dowolnej kombinacji tych zamków. 

Wszystkie systemy oferowane w naszej firmie są opatentowane z różnymi czasami trwania patentów, daje to możliwość dochodzenia praw za nieautoryzowane podrabianie kluczy.

 

W zależności czy planujecie zabezpieczyć dom czy wielki zakład produkcyjny z wieloma biurami i instalacjami przemysłowymi, służymy swą pomocą przy projekcie systemu kluczy generalnych.

 

Dom i wnętrza

Zapraszamy do kontaktu z firmą w celu zaprojektowania zabezpieczeń dla twojego azylu. Drzwi wejściowe, drzwi garażu, wiaty śmietnikowe, wejście na ogród, piwnice wszystkie zamki możemy zrobić w systemie jednego klucza. Posiadając jeden klucz twoja rodzina będzie mogła korzystać i szybko zamknąć każde pomieszczenie zaprojektowane w systemie.

 

Biznes

System może ewoluować. Istnieje możliwość zaprojektowania częściowego obiektów i później w ramach rozbudowy infrastruktury do dobudowywania struktury innych oddanych do użytkowania obiektów. Klucze grupowe mogą otwierać zamknięcia całych departamentów, działów, wyspecyfikowanych pomieszczeń, zamknięć rewizji, zaworów itp. Często mechaniczne systemy są uzupełnieniem do systemów kontroli dostępu elektronicznego. Exit – może zaprojektować całość na początku inwestycji, natomiast wykonanie można podzielić na etapy uzależniając od je od stanu wykonania lub budżetu firmy.

Master Key - jak to działa? Co to jest?

budowa wkładki Euro

Podczas naszej kilkunastoletniej działalności w projektowaniu systemów Master key najczęstszym pytaniem które pojawia się u inwestorów, administratorów jest pytanie - jak to jest zbudowane?. Osoby wiedzą jak działa tradycyjna wkładka budowlana. Nie potrafią sobie wyobrazić na czym polega ten klucz generalny. Bardzo często w rozmowach wyjaśniają że wyobraźnia podpowiada im rozwiązania w postaci skomplikowanych kluczy które jak czarodziejska różdzka dostosowują się do budowy wkładek otwierając je ;-)

By rozjaśnić trochę w głowach często pokazujemy elementy wkładek rozsypane na kartce papieru. Ilość sprężynek, pinów, elementy takie jak bezpieczne sprzęgła, sztyfty wzmacniające - często robią duże wrażenie. Ten wpis ma na celu pokazać na najprostszym możliwym układzie składającym się z wkładki i dwóch różnie wyciętych kluczy układu master key.

Zacznijmy od układu: standardowa wkładka i wycięte klucze.

budowa wkładki

Na przykładowym schemacie przedstawiona została wkładka którą można otworzyć kluczem o kodzie 16273.

Widać wyraźnie że w momencie gdy klucz tkwi w bębenku wkładki tworzy się linia podziału we wkładce pomiędzy górnymi zapadkami a dolnymi. Pozwala nam to obrócić bębenek wkładki który poprzez zabierak porusza nam mechanizmy zamka.

Nie jest to skomplikowane.

Najprostszy system klucza centralnego opiera się często na szeregu wkładek indywidualnych z kluczami otwierającymi pojedyncze drzwi i klucza generalnego otwierającego w wypadku np pożaru wszystkie drzwi w danym budynku.

żeby nie komplikować sprawy profilami kluczy założymy hipotetycznie że nasz klucz generalny do budynku będzie posiadał identyczny profil klucza co klucze standardowe (profilem klucza nazywam układ rowków umożliwiającym wsunięcie klucza we wkładkę ). Założymy dodatkowo kod tego klucza składającego się z nacięć o głębokościach: 46798

Wkładając go do zamka o kodzie 16273 powodujemy że zapadki pchane przez sprężynki zamka blokują nam linię podziału. Nie jesteśmy w stanie przekręcić bębenka wkładki. Master nam na pewno nie zadziała. Należy zmienić konstrukcję wkładki.

Zaznaczyć chcę że nie wszyscy producenci posiadają na tyle dokładne wkładki by była możliwość utworzenia komponentów master key.

Budowa wkładki w systemie klucza głównego

By w miejscach koniecznych do otwarcia wkładki utworzyła się przysłowiowa linia podziału należy dodać elementy o brakujących wartościach nacięcia.

Budowa wkładki w układzie Master key

Dla układu kluczy:

INDYWIDUALNY WKŁADKI      16273

MASTER UKŁADU                   46798

ZAPADKI DZIELĄCE               30525

Mam nadzieję że powyższe wyjaśnienie jest dla Państwa czytelne. Proszę oczywiście pamiętać że układy Masterkey mogą składać się z ilości wkładek od 2 do kilkunastu tysięcy sztuk. Przedstawiona teoria dotyczy wkładek sprężynkowych i elementów zapadek. Do tego trzeba dołączyć i połączyć elementy związane z wielo-rowkowymi profilami kluczy.

Dla przykładu:
Wyobraźmy sobie zestaw 4 wkładek A,B,C,D i pięciu kluczy z różnymi żłobieniami podpisanych A, B, C, D, Z.
klucze wkładek profilu A nie wejdą do wkładek profilu B i C ale mogą wejść do wkładek z profilem D.
klucze wkładek profilu B nie wejdą do wkładek profilu A i C ale mogą wejść do wkładek z profilem D,
klucze wkładek profilu C nie wejdą do wkładek profilu A i B ale mogą wejść do wkładek z profilem D,
klucze wkładek profilu D pasują do wkładki tylko D,
Klucze Z pasują do wszystkich wkładek. 

Zmieszajmy to wszystko w jednym układzie łącząc wiedzę o zastawkach i profilach kluczy i uzyskamy możliwość budowania szerokiej hierarchii dostępu opartej na układzie mechanicznym.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne sa wkładki mechatroniczne. W nich można w sposób natychmiastowy przekodować wkładkę w momencie kilku chwil od np: zwolnienia pracownika, zgubienia kluczy itp. Należy jednak pamiętać że taka wkładka to układ elektroniczny który na podstawie informacji przenoszonej np w kluczu - daje uprawnienie otworzenia wkładki lub nie. 

Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami w celu podniesienia Państwu bezpieczeństwa obiektu i podniesienia komfortu pracy.

Bartłomiej Szatko

Udostępnij ten artykuł

Dodaj komentarz

 (with http://)